Rådaskolan

Rådaskolan
En grundskola med årskurs 7, 8 och 9 - cirka 330 elever

Nyheter

Från och med måndag den 16 januari kan man endast betala med Swish i elevcafeterian Café Råda på Rådaskolan.

Publicerad 12 januari 2023

Hej!

Västra Götalandsregionen är i regionalt förstärkningsläge för att hantera den mycket höga belastningen på vården med anledning av RS-virus, influensa och covid-19.
För mer information klicka på länken nedan.

Nyhetsbrev från Västra Götalandsregionen (vgrnyhetsbrev.se)

Publicerad 11 januari 2023

Hej! 

Västra Götalandsregionen meddelar att smittspridningen av Covid-19 ökar nu kraftigt och antalet patienter som vårdas på sjukhus blir allt fler.

Stanna hemma om du är sjuk 

Just nu är det extra viktigt att vara vaksam på symtom på luftvägsinfektioner. Den som är sjuk bör stanna hemma för att undvika att sprida smitta till andra.  

Om covid-19 och vaccination i Västra Götaland, 1177.se 

Publicerad 9 december 2022

2023-01-11

Robert skriver: 

Hej!

Västra Götalandsregionen är i regionalt förstärkningsläge för att hantera den mycket höga belastningen på vården med anledning av RS-virus, influensa och covid-19.
För mer information klicka på länken nedan.

Nyhetsbrev från Västra Götalandsregionen (vgrnyhetsbrev.se)

 

Västra Götalandsregionen meddelar att smittspridningen av Covid-19 ökar nu kraftigt och antalet patienter som vårdas på sjukhus blir allt fler.

Stanna hemma om du är sjuk 

Just nu är det extra viktigt att vara vaksam på symtom på luftvägsinfektioner. Den som är sjuk bör stanna hemma för att undvika att sprida smitta till andra.  

Om covid-19 och vaccination i Västra Götaland, 1177.se 

 

Angående specialkost

De senaste åren har önskemål om specialkost ökat, det har gjort att vi skärpt våra krav på dokumentation för att inte behöva utesluta livsmedel i onödan.
För mer information klicka här.

Med vänlig hälsning
Martin Zetterström
Enhetschef Serviceenheten, Melleruds kommun
0530-181 77
martin.zetterstrom@mellerud.se

Anmälan om specialkost

Vår e-tjänst anmälan om specialkost är till för dig som är vårdnadshavare till ett barn i skolan. E-tjänsten används för att lämna uppgifter inför skolstart och ska sedan lämnas på nytt i samband med varje nytt läsår eller när något ändras. Uppgifterna behöver vi för att, på bästa sätt, ta hand om ditt barn enligt dina önskemål. E-tjänst

Vid frågor och funderingar om specialkost är ni välkomna att kontakta kostchef Martin Zetterström
martin.zetterstrom@mellerud.se

Övrig information

OBS!
På grund av allergier ber vi alla som vistas på Rådaskolan att inte ha med eller äta nötter, mandlar eller jordnötter i våra lokaler. Tack för visad hänsyn.

Olika nötter som är streck över

Nu finns möjligheten att sjukanmäla sitt barn via mobilen. Se instruktioner på Rådaskolans hemsida.

Jag vill dela med mig av ett arbete som polisen i Västra Götaland har delat ut. Polisen har tagit fram ett informationsmaterial ”Föräldraskolan” gällande droger som är speciellt riktat till vårdnadshavare. Se bifogad länk.

Föräldraskolan: Information till vårdnadshavare om droger (pdf)

Robert Olsson Rektor

e-tjänst Skola24

Nu kan du som vårdnadshavare och som har barn på Rådaskolan i årskurs 7 - 9 ansöka om konto till Skola24 via e-legitimation.

Ansök via länken: Skola24

Manual Skola24 MobilApp för vårdnadshavare (pdf)

Skola24 för vårdnadshavare. Klicka här för mer information


Kontaktlärare Höstterminen 2022

7A Jon Danielsson jon.danielsson@mellerud.se och
Jenny Ferlin jenny.ferlin@mellerud.se
7B Ella Atkins Ryman ella.atkins@mellerud.se och
Glenn Öder glenn.oder@mellerud.se
7C Peter Jarlmo peter.jarlmo@mellerud.se och
Susanna Skoglund susanna.skoglund@mellerud.se
7D Karin Lundberg karin.lundberg@mellerud.se och
Simon Nilsson simon.nilsson@mellerud.se
7E Mats Björklund mats.bjorklund@mellerud.se och
Angel Porres Garcia Cardoso angel.porres.g-cardoso@mellerud.se
8A Rosita Olsson rosita.olsson@mellerud.se och
Marie Håkansson marie.hakansson@mellerud.se 
8B Helena Mjörnestål helena.mjornestal@mellerud.se och Daniel Roos
8C Angela Sandberg angela.sandberg@mellerud.se och
Wasim Atta wasim.atta@mellerud.se
8D Lina Al Rashed Abazid lina.al.rashed.abazid@mellerud.se och
Per Blomberg per.blomberg@mellerud.se
8E Emma Moberg emma.moberg@mellerud.se och
Anders Björklund anders.bjorklund@mellerud.se
9A Päivi Turtinen Karlsson paivi.turtinen-karlsson@mellerud.se och
Riikka Salo riikka.salo@mellerud.se
9B Lars Lindström lars.lindstrom@mellerud.se och
Susanne Schubert Lindström susanne.schubert-lindstrom@mellerud.se
9C Inga Andersson inga.andersson@mellerud.se och
Rabba Eid rabba.eid@mellerud.se
9D Calle Andersson calle.andersson@mellerud.se och
Ute Faust Thomas ute.faust.thomas@mellerud.se

Sidan uppdaterades 19 januari 2023