Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta surfa på denna webbplats accepterar du cookies.

Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige är kommunens motsvarighet till riksdagen, den högsta beslutande församlingen. Där tas beslut i kommunövergripande frågor som ekonomi, organisation och arbetssätt med mera.

Kommunfullmäktige väljs för tiden 15 oktober valåret till 14 oktober fyra år senare. Partierna nominerar själva sina kandidater till fullmäktige. Ledamöterna är fritidspolitiker, det vill säga de har vanliga jobb på dagarna och ställer upp i det politiska arbetet på sin fritid. Platserna fördelas proportionellt efter antalet röster som varje parti får i kommunvalet vart fjärde år

För mandatperioden 2014–2018 har Melleruds kommunfullmäktiges 31 mandat fördelats enligt följande: 

Moderaterna

4

Centerpartiet

7

Liberalerna

1

Kristdemokraterna

2

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

10

Vänsterpartiet

1

Miljöpartiet de gröna

2

Sverigedemokraterna

3

Kommunpartiet i Mellerud

1

Kommunfullmäktiges presidium består av

Morgan E Andersson (C) - ordförande
Roland Björndahl (M) - förste vice ordförande
Thomas Hagman (S) - andre vice ordförande

Moderaterna                                    

Ledamöter                                                       

Eva Pärsson - 070-587 09 46 - eva.parsson@mellerud.se

Harald Ericson - 070-598 27 07 - he@abnef.com

Roland Björndahl - 070-714 39 42 - roland.bjorndahl@telia.com

Georg Eriksson - +47 9086 65 73 - georg-eriksson@tele2.se

Ersättare                                                         

Marianne Larsson - 076-842 60 90 - lovan58@gmail.com 

Henrik Nilsson - 070-747 00 52 - henrik@henidesign.se

                                                      

Centerpartiet                                   

Ledamöter                                                       

Peter Ljungdahl - 0530-131 32 - peter.ljungdahl@mellerud.se

Karin Hilmér - 070-605 73 72 - karin.hilmer@spray.se

Rune Stenén - 070-714 89 02 - rune.stenen@hotmail.com

Jeanette Krafft - 0530-413 56 - jeanette.krafft@mellerud.se

Gunnar Karlsson - 070-315 92 20 - gunnar.karlsson@mellerud.se 

Karin Nodin - 070-233 86 46 - karin.nodin@mellerud.se

Morgan E Andersson - 072-991 79 94 - morgan.e.andersson@mellerud.se

Ersättare                                                         

Lars-Gunnar Larsson - 076-553 61 21 - lars-gunnar.larsson@mellerud.se

Christina Andersson - 073-406 44 40  - christina.andersson@mellerud.se 

Lars-Olov Andersson - 070-208 64 05 - loa1@live.se

Martin Eriksson - 073-320 05 94 - orngatan15@gmail.com

                                                          

Liberalerna                            

Ledamot                                                           

Anette Levin - 070-297 81 58 - anette.levin@mellerud.se

Ersättare                                                         

Karin Fredman - 070-583 84 99 - karin.fredman@mellerud.se

Mauri Simson - 070-593 12 18 - mauri.simson@gmail.com

                                   

Kristdemokraterna                         

Ledamöter                                                       

Daniel Jensen - 070-951 21 24 - daniel.jensen@mellerud.se

Lisbeth Berglöv - 070-675 70 84 - lisbeth.berglov@mellerud.se

Ersättare                                                         

Camilla Berglöv-Hermansson - 073-525 78 53- camillaberglov@hotmail.com

Ann-Christin Larsson - 070-379 30 95 - a-c.larsson@live.se

                                                           

Arbetarepartiet -Socialdemokraterna

Ledamöter

Tommy W Johansson - 070-377 62 75 - tommy.johansson@mellerud.se

Christine Andersson - 073-978 21 02 - christine.andersson@mellerud.se

Kent Bohlin - 072-216 95 32 - kent.bohlin@telia.com

Marianne Sand Wallin - 070-347 48 39 - marianne.sand.wallin@mellerud.se 

Michael Melby - 070-916 78 27 - michael.melby@mellerud.se

Annika Briving - 073-526 83 98 - annika.briving@telia.com 

Ola Johansson - 073-501 43 68 - ola.johansson@mellerud.se 

Lars Nilsson - 073-091 07 30 - lars.nilsson@mellerud.se

Thomas Hagman - 070-567 60 30 - th.hagman@telia.com

Florence Jonasson - 073-062 67 94 - florencejonasson@hotmail.com

Ersättare

Naim Berisha - 072-288 43 64 - berisha2005@live.se

Eva Larsson - 070-546 05 80 - eva.larsson@mellerud.se

Alexander Kröger - 070-297 41 60 - kroger87@hotmail.com 

Franklin Kanyinda - 070-757 44 43 - f_kanyinda@hotmail.com

Anders Andersson - 070-641 03 48 - tuten_68@spray.se

                                                         

Vänsterpartiet                                 

Ledamot                                                           

Pål Magnussen - 0530-127 64 - pal.magnussen@unionen.se

Ersättare                                                         

Barbro Prästbacka - 070-217 49 46 - barbroprastbacka@gmail.com

Kent Palm - 070-820 27 38 - kent.palm@mellerud.se

                                                           

Miljöpartiet de gröna                              

Ledamöter                                                       

Tony Johansson  -  070-356 56 37 - tony.johansson@vgregion.se

Inger Jochnick - 073-181 04 33

Ersättare                                                         

Lill Kristoffersson -  070-784 44 01 - lill.kristoffersson@hotmail.se

Mats Persson - 0530-419 73

                                                           

Sverigedemokraterna                             

Ledamöter                                                       

Morgan Mathiasson - 070-682 26 58 - morgan.mathiasson@sverigedemokraterna.se

Ulf Rexefjord - 073-801 88 20 - ulf.rexefjord@mellerud.se 

Gert Lund - 073-348 12 83 - gert.lund@spray.se

Ersättare

Ann-Christine Österberg - 076-284 73 77 - ann.christine.osterberg@sverigedemokraterna.se

Martin Andersson - 070-654 45 33 - martin.andersson@mellerud.se

                                                       

Kommunpartiet i Mellerud                     

Ledamot                                                           

Jörgen Eriksson - 070-528 50 55 - jorgen.eriksson@mellerud.se 

Ersättare                                                         

Anita Augustsson - 070-638 12 20 - anita.053035148@telia.com    

Reidar Gustafsson - 070-334 91 45 - swed_59@hotmail.com



Sidan uppdaterades 4 juli 2017