Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta surfa på denna webbplats accepterar du cookies.

Hemtjänst/Hjälp i hemmet

Hemtjänsten ger dig hjälp med det som du inte längre kan utföra själv. Hjälpinsatserna är biståndsbedömda, vilket innebär att du får ansöka om insatser hos en biståndshandläggare i kommunen. En biståndshandläggare gör då ett hembesök och en utredning för att se vilka behov du har och insatser du har rätt till, för att uppnå en skälig levnadsnivå.

Exempel på vad du kan få hjälp med:

  • trygghetslarm
  • hjälp med hygien
  • hjälp med på- och avklädning
  • hjälp med stöd vid måltider
  • hjälp med förflyttningar

Omfattningen kan variera från någon gång i månaden till flera gånger per dygn. Hemtjänstpersonalen har tystnadsplikt. För att du ska känna dig trygg har hemtjänstens personal ID-brickor som du kan begära att få se.

Trygghetstelefon

Du som upplever det otryggt att vara ensam hemma, eller är orolig för att ramla och bli liggande utan hjälp, kan ansöka om trygghetslarm.
Trygghetslarm fungerar dygnet runt via GSM-nät. För att få ett trygghetslarm måste den enskilde ha förmåga att hantera trygghetslarmet (veta i vilka situationer den ska användas och veta hur den fungerar).

Trygghetslarmet ersätter inte akut sjukvård, då måste du larma 112.


 

Enhetschef Hemvården Södra

Gunilla Gustafsson 
Telefon: 0530-189 41 
Fax: 0530-183 35
E-post:
gunilla.gustafsson@mellerud.se

Enhetschef Hemvården Norra

Malin Rahm
Telefon: 0530-183 31
Fax: 0530-183 35
e-post:
malin.rahm@mellerud.se

Telefontider till samordnare:

8.30 - 9.30
15.00 - 15.30

Hemvården Centrum

Besöksadress:

PD Lundgrensgatan 10
Mellerud
Fax: 0530-183 35

Samordnare

Yvonne Larsson
Telefon: 0530-183 34
Fax: 0530-183 35
E-post:
yvonne.i.larsson@mellerud.se

Samordnare

Clary Ohlsson 
Telefon: 0530-183 29
Fax: 0530-183 35
E-post:
clary.ohlsson@mellerud.se

Cecilia Dahlin 
Telefon: 0530-183 29
Fax: 0530-183 35
E-post:
cecilia.dahlin@mellerud.se

 

Hemvården Skållerud

Besöksadress:

Barkvägen 3
Åsensbruk
Fax: 0530-189 29

Samordnare

Laila Ohlsson 
Telefon: 0530-189 30
Fax: 0530-189 29
E-post:
laila.ohlsson@mellerud.se

Hemvården Kroppefjäll

Besöksadress:

Bringsrovägen 36
Dals Rostock

Samordnare

Britt Johansson
Telefon: 0530-189 40
E-post:
britt.johansson@mellerud.se

 


Sidan uppdaterades 13 september 2019