Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta surfa på denna webbplats accepterar du cookies.

X

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Plugga med lön – bli lärare

Melleruds kommun erbjuder tillsammans med Högskolan Väst en unik chans att studera samtidigt som du arbetar som lärare med lön. Vid examen är du färdigutbildad lärare och har 5,5 års erfarenhet av yrket. Anmälan öppnar 15 mars, sista anmälningsdag är 15 april.

Tillsammans med Melleruds kommun och ytterligare 8 av regionens skolhuvudmän startar Högskolan Väst till höstterminen 2020 en AIL-lärarutbildning. Utbildningen innebär att du under 5,5 år studerar till lärare samtidigt som du arbetar. Du studerar med lön, hela vägen till din lärarexamen.

I utbildningen kombineras studier på deltid med arbete som lärare på halvtid. Du studerar på campus i Trollhättan en-två dagar per vecka. Resterande tid arbetar du som lärare i en grundskola. Den verksamhetsförlagda delen av utbildningen, VFU, genomförs på den skola där du är anställd. De erfarenheter du får från både arbete och studier ger dig en unik möjlighet att integrera teori och praktik.

Utbildningen ger dig behörighet att undervisa i svenska, matematik och engelska samt i SO och teknik.

Antal platser

Melleruds kommun har en plats på AIL-lärarutbildningen

Ansökan/anmälan

Anmälan öppnar 16 mars 2020. Sista anmälningsdag är 15 april 2020
Mer information om hur du anmäler dig till Grundlärarprogrammet 4-6: Arbetsintegrerad lärarutbildning finns på Högskolan Väst

Kontaktpersoner

Camilla Berglöv-Hermansson, rektor Nordalsskolan, 0530 – 182 36
camilla.berglov.hermansson@mellerud.se

Gunnar Karlsson, skolsamordnare, 0530-181 83
gunnar.karlsson@mellerud.se 

Se filmen om Tilda som valt att gå arbetsrelaterad lärarutbildning

Kontaktuppgifter

Dahlstiernska gymnasiet, Melleruds tätort
Rektor: Matti Bertilsson
matti.bertilsson@mellerud.se

Vuxenskolan och SFI, Melleruds tätort
Rektor: Anita Andersson-Hagsgård
anita.andersson-hagsgard@mellerud.se

Rådaskolan, 7-9 skola, Melleruds tätort
Rektor: Robert Olsson
robert.olsson@mellerud.se

Nordalsskolan, F-6 skola, Melleruds tätort
Rektor: Camilla Berglöv Hermansson
camilla.berglov.hermansson@mellerud.se

Fagerlidsskolan, F-3 skola, Melleruds tätort
Rektor: Maria Nordgren
maria.nordgren@mellerud.se

Karolinerskolan, F-6 skola, Dals Rostock
Rektor: Inger Strand
inger.strand@mellerud.se

Åsebro skola, F-6 skola, Åsebro söder om Mellerud
Rektor: Lena Andersson
lena.andersson@mellerud.se

Åsens skola, F-6 skola, Åsensbruk norr om Mellerud
Rektor: Lena Andersson
lena.andersson@mellerud.se


Sidan uppdaterades 9 mars 2020